A felújított odúk mind b típusúak. A szakkörnek így már összesen 11 odúja van és ezen kívül még két egyszerű fészkelőhelyet alakítottunk ki házi rozsdafarkúak számára. Bízom benne, hogy ezekből a fészkelőhelyekből minél több fióka fog szárnyra kelni.
A téli etetésünk is lassan befejeződik, hiszen itt a tavasz és a március már az etetési időszak végét jelenti.
Szinte az egész téli madáreleség szükségletünket fedezte Gergő apukájának (Pálinkás Gyurinak) a felajánlása, ami egy egész zsák fekete napraforgó volt. (Köszönet érte!)
Idén sem panaszkodhatunk a madárvendégek számát tekintve, de a fajgazdagságot illetőleg jóval csekélyebb volt a felhozatal. A tavalyi 9 - 10 fajjal ellentétben idén, szinte csak verebeket - többségében házi verebeket etettünk. Idén 30 - 40 fős verébcsapat találta meg nálunk a téli mindennapi betevőt. Rajtuk kívül néhány széncinege, balkáni gerle jelentkezett illetve a pintyek családját egy erdei pinty párocska képviselte. Teljesen eltűntek a zöldikék, a tengelicek, az erdei és a fenyőpintyek. Nem tudom mi lehet ennek az oka, de remélem csak annyi, hogy valahol máshol találtak maguknak téli menedéket.
A márciussal együtt megjött a fészekrakási kedvünk is, így kihelyezésre kerültek az új és a felújított odúk.
Most főleg a Gerjére és annak környékére koncentráltunk, mivel tavaly az iskolába már kihelyeztünk 3 b típusú odút. (Ezek közül egyben volt egy 9 fiókás széncinege költésünk.) Igaz tavaly a Gerjéhez is kitelepítettünk 3 b típusút és egy c típusút. Ezek közül két b típusúban történt cinegeköltés a c típusúba pedig egy pele fészkelte be magát. Megfigyeléseink szerint az odúkat télen is használták a madarak éjjeli menedéknek. Idén ezek az odúk lettek felújítva és újra kihelyezve. Ezek mellé vittük ki a d típusút és a denevér odút.
Pele "fészek" bélése |
Az iskola területére helyeztük ki a két c típusú odúnkat, mivel barázdabillegetőt és házi rozsdafarkút minden évben megfigyeltünk iskolánkban.
Ezek után nem marad más hátra, minthogy várjuk és figyeljük az odúlakókat. Ezért a következő szakköri alkalmakon az elmélettel fogunk kicsit többet foglalkozni, hogy felvértezzük magunkat azzal a szükséges ornitológiai ismerettel, amely a minél pontosabb meghatározást eredményezi. (Hajrá!)
Mindemellett egy nagyszabású terv megvalósításába vágtunk. Szeretnénk a Gerje melletti öreg nyárfákkal körbevett elegyes erdőben - ott, ahol valamikor kisebb épületek állhattak - egy madármegfigyelő "bázist" kialakítani. Itt kihelyezett odúk és magyarázó táblák mellett leseket és ösvényeket szeretnénk kiépíteni.
Ennek első lépése a terület kitakarítása, amelyet február 26-án kezdtünk el. Sok a tennivaló, de remélem szép lassan a végére fogunk érni.
Figyelmetekbe ajánlom a blog új oldalát, ahol a szakkör tagjaival ismerkedhettek meg.
A fentebb leírt témával kapcsolatos fotók megtekintéséhez kattints a képre.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése