2012. december 4., kedd


Ősz


Az idei tanévben szeptember 14-ével vette kezdetét szakkörünk.
Gyér létszámmal kezdtünk, de mára elértük a fix 13 -14 főt, akikhez kirándulásaink alkalmával rendszeresen csatlakoznak további érdeklődők. ( Az új tagokkal a blog, Szakköri tagok című oldalán találkozhattok! És persze a szakkörökön.)

Az év szorgos – dolgos munkával kezdődött.
Átnéztük a tanösvényt és az odúkat. Nagy örömünkre az odúk többsége ép volt és lakott.
 Mindegyik odúnkba mogyorós pelék költöztek. Volt, amelyikből hárman is kiosontak a vizsgálódás során.
De sajnos örömünk nem tartott sokáig. Az utóbbi időben valaki – vagy valakik – passzióból több odúnkat leverték, megrongálták.

Már gyerekésszel sem értetettem – és azóta sem értem - ezeknek a vandál tevékenységeknek a miértjét. (Homokvárrombolás, békacigiztetés, kutya – macskakölyök kínzás stb…)
Haszna nem származik az esetből, egyedül hiúságát és önbecsülését táplálhatja ezzel a „nemes” tettével.
 Passzív denevér és madárodúk titokban történő, sunyi lerugdosása nem csak értelmetlen, de káros tevékenység is, mivel kisállatok téli szállását, búvóhelyét teszik így tönkre. (Nem beszélve arról, hogy az odúk készítőinek fáradozását is semmibe veszik.)
Ezért elhatároztuk, hogy valamilyen formában felelősségre vonhatóvá tesszük az ilyen tettek elkövetőit. Felvettük a kapcsolatot a Gerje- Forrás kht-val és módot találunk arra, hogy Pilisnek ez a kis „paradicsoma” továbbra is élhető és élvezhető maradjon Pilis jóérzésű lakosai számára.

További képekért, kattints a fotóra!



Az eltelt időszak másik nagy eseménye a Fehér – tavi daruvárta volt. 
(Andrásfalvi gyűrűző állomás)
A meghirdetett programhoz képest mi egy hetet csúsztunk, de nem maradtunk le semmiről. A lecsapolt halastó környékén spektívekkel és távcsövekkel felszerelkezve nézhettük a darvak behúzását éjszakázó helyükre.



 Emellett gyűrűzésen is részt vehettünk, ahol most vonuló nádi énekesmadarakkal ismerkedhettünk meg. Ezek a kismadarak pihenő és táplálkozó helyül választják ezt a vidéket, mielőtt tovább repülnek Európa déli, vagy Afrika északi tájaira. Többségük a Baltikumból érkezik hozzánk átrepülve több ezer kilométert és számtalan magas hegyvidéket. A teljesítményüket mutatja, hogy visszafogásra került olyan nádi sármány amelyik négy nap alatt ért el hozzánk Észt ország környékéről.



A darvak is pihenő és táplálkozó helyül használják országunk sík tájait, ahol a nagyobb fagyok beálltáig időznek. Ebben az időszakban egy – egy lápos részre gyűlnek össze közösen éjszakázni. Ilyenkor több tízezer tülkölő, dudáló, hosszú v alakban behúzó darvat figyelhetünk meg egyszerre. Nagyon nagy élmény!

További fotók a képre kattintva!

Az alábbi kisfilmen Schmitt Egon ornitológus beszél, kicsit bővebben a darvakról.



November végén felújítottuk az etetőinket (ezekből is egy eltűnt az iskola udvaráról) és felkészültünk a zordidő beálltára. A pilisi PIHE Alapítványnak köszönhetően úgy tűnik, idén nem lesz gond az etető anyag biztosításával.

Mindenkinek sikeres etetést kívánok és jó madarászást az elkövetkezendő időszakban!
(Ne felejtsétek, ha elkezditek etetni a madarakat akkor a tavasz beálltáig folyamatosan biztosítani kell számukra az etetőanyagot. Akinek van lehetősége rá, az itatót is kihelyezhet, csak arra figyelj, hogy ne fagyjon be!)
Bővebb leírást a képre kattintva érhetsz el!





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése